Presentation

Present organisation

 

  • Born in Assent on 25 September 1950; appointed Baron by Royal Decree of 16 July 1993
  • Master’s degree in law (KU Leuven, 1973); PhD in law (KU Leuven, 1983)
  • Teaching assistant (KU Leuven, 1973-1977); lecturer (Antwerp Provincial Institute of Administrative Sciences, 1979-1986); (senior) lecturer (Ghent University, 1984-1992 and KU Leuven, 1986-1992); professor (KU Leuven, 1992- 2001); extraordinary professor (Ghent University, 1992-1994; UCL, 1997-1998; KU Leuven, 2001-2015); emeritus professor (KU Leuven, since 2015)
  • Legal adviser (1973); lawyer (1976-1978); Director of the Association of Belgian Provinces (1982-1986); adviser to the Minister of Justice (1978); commissioner at the office of the Prime Minister (1978); Deputy Head of Cabinet of the Deputy Prime Minister (1978-1979); Deputy Head of Cabinet of the Prime Minister (1979-1981); Head of Cabinet of the Minister of Institutional Reform (1981-1984); (honorary) Head of Cabinet of the Prime Minister (1984- 1987); (honorary) secretary of the Council of Ministers (1985-1992); assessor of the Legislation Section of the Council of State (1992-2001); ad hoc Judge in the European Court of Human Rights (since 2010)
  • Appointed Judge in the Constitutional Court by Royal Decree of 16 March 2001; (Dutch-speaking) President with effect from 9 January 2014 to 31 January 2016 and with effect from 17 February 2018 to 24 September 2020

André ALEN (baron), Judge


Back